Az afták jellemzően a szájnyálkahártyán fehér foltként jelennek meg, és nagy fájdalommal járhatnak.
Az afták gyakran az ajkak belső részén jelennek meg
Az afták kerek vagy ovális alakú elváltozások, és a szájüregen belül gyakorlatilag bárhol megjelenhetnek: az ajkak belső felületén, a szájpadláson és a nyelven vagy a nyelv körül. Szélüket gyakran piros, gyulladásos udvar veszi körül. Bár legtöbbször kicsik, mégis rendkívül fájdalmasak lehetnek, és megzavarhatják a mindennapi életet.
Az afták meglehetősen egyediek, méretük, számuk és helyük eltérő lehet. A gyógyulási idő néhány naptól több hétig terjedhet, a fekélyes epizódok közötti idő pedig napoktól hónapig változhat. Az afták általában 4-7 napig tartanak, és évente 2-6 alkalommal újra előfordulnak. Az afták oka nem egyértelmű, és sok tényezőt hajlamosítónak tekintenek, leggyakrabban szájüregi traumák (fogszabályzók, fogsorok stb.), bizonyos ételek fogyasztása és stressz idézi őket elő. Azon emberek között, akiknek visszatérő aftája van, kb. 40% -nak pozitív családtörténete van. Ez arra utal, hogy néhány embernek genetikai hajlama van az afták kialakulására.
Az afta más betegség tünete is lehet. Vannak olyan szisztémás betegségek, amelyekhez a RAS-hoz (a visszatérő aftás szájgyulladáshoz) klinikailag hasonló elváltozások társulnak.
A szájüregi fekélyek gyakori megjelenése orvosi tanácsot és a lehetséges okok kivizsgálását igényli.
Az afták okozta fájdalom: a környezettel érintkező idegvégződések
Az afták fő tünetei a szájban jelentkező égő vagy szúró érzés, viszketés és fájdalom. Ezek beszéd, illetve evés vagy ivás hatására gyakran rosszabbodnak – különösen csípős vagy fűszeres ételek és savas italok fogyasztásakor. Ezeket a tüneteket a szájüregben lévő érzékeny idegvégződések okozzák, melyek szabaddá válnak a szájnyálkahártya sérülése miatt. Normális esetben ezek védve, a nyálkahártya felülete alatt találhatók, de afta vagy sérülés esetén közvetlenül érintkeznek az irritációt okozó ágenssel (közvetítő anyaggal).
Többféle típusú afta létezik:
A kis afták a betegség leggyakoribb megjelenési formái (az összes eset 70-85% -a). Kis méretű (<1 cm) kerek vagy ovális elváltozások, és előfordulhatnak a szájfenéken, a nyelv szélén vagy alsó oldalán, az orca belső oldalán és a torokban. Minden kisebb RAS-epizód (RAS: visszatérő aftás szájgyulladás) általában 1-5 fekély megjelenését vonja maga után, amelyek 4-14 nap alatt múlnak el.
A nagy afták mélyebbek, nagyobbak (> 1 cm), és súlyosabbak. Körülbelül az esetek 10%-ban fordulnak elő az ajkakon, a lágyszájpadláson, és a torokban. Hatással vannak a nyelési és étkezési képességre. A sérülések több mint 6 hétig fennmaradnak, és hegeket hagyhatnak maguk után, ezeket fogorvosnak vagy orvosnak érdemes megvizsgálnia.
Az ún. herpetiform (herpesz-szerű) RAS (visszatérő aftás szájgyulladás) az esetek 1-10% -át teszi ki. Kis méretű, mély és fájdalmas fekélyek visszatérő kiújulása jellemzi. Egyszerre akár 100 nagyon kicsi (2-3 mm nagyságú) afta is kialakulhat. Hajlamosak összeolvadni, és nagyobb, szabálytalan kontúrú fekélyeket képezni.
Az afta kialakulásának okai eddig nem tisztázottak, több faktort is hajlamosító tényezőnek tekintenek:
A stressz befolyásolja a hormonrendszerünket és olyan rossz szokásoknak kedvez, mint például az egészségtelen táplálkozás.
Orális trauma: Fogszabályzó, fogpótlások, törött fog, erőteljes fogmosás vagy véletlenszerű harapás is okozhat aftát.
Genetikai tényezők: Néhány családban gyakori a visszatérő aftás szájgyulladás.
Ételérzékenység: A savas vagy fűszeres ételek az arra érzékeny egyéneknél aftát okozhatnak.
Stressz és szorongás: Stresszes életszakaszokban felborulhat a hormonjaink egyensúlya, ráadásul stresszes állapotban gyakran hajlamosak vagyunk szabálytalanul és egészségtelenül étkezni.
Táplálkozási hiány: A kiegyensúlyozatlan étrend, valamint egyes anyagcsere-állapotok is aftát okozhatnak.
Fertőzések: A szájüregben vagy a testünk más részén előforduló fertőzések csökkenthetik az immunrendszer azon képességét, amivel reagál az aftákat okozó, vagy a szájnyálkahártyát fekélyképződésre hajlamosabbá tevő ágensekre (közvetítő anyagokra).
Vannak olyan szisztémás (egész testre kiterjedő) betegségek, amelyekhez visszatérő aftás szájgyulladáshoz klinikailag hasonló elváltozások társulnak. Ezek közé tartozik a Behcet-szindróma, a HIV-fertőzés, a PFAPA-szindróma (aftás szájgyulladással, torok- és mirigygyulladással járó periodikus láz) és a hiányos táplálkozás.
A szájfekélyek gyakori megjelenése orvosi tanácsot és a lehetséges okok kivizsgálását teszi szükségessé.